
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 165 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Inverting |
| Packaging | Reel |
| Output Type | 3-State |
Stock: 1067
Distributors
pcbx
Unit Price$0.47534
Ext.Price$0.47534
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.47534 | $0.47534 |
| 10 | $0.33940 | $3.39400 |
| 25 | $0.30521 | $7.63025 |
| 50 | $0.28579 | $14.28950 |
| 100 | $0.26760 | $26.76000 |
| 300 | $0.25310 | $75.93000 |
| 500 | $0.23938 | $119.69000 |
| 1000 | $0.21800 | $218.00000 |
| 3000 | $0.20928 | $627.84000 |
| 5000 | $0.20091 | $1004.55000 |
